Biohacking

Plusy morsowania. Natychmiastowa poprawa nastroju oraz ostrości umysłu.

NATYCHMIASTOWA POPRAWA NASTROJU ORAZ OSTROŚCI UMYSŁU

Nasze ulubione plusy morsowania. Pierwsza z tytułowych korzyści, jest najczęstszym powodem, dla którego coraz więcej osób regularnie morsuje. Chroniczne pogorszenie nastroju może prowadzić do zaburzeń depresyjnych. Z kolei WHO szacuje, że do 2030 r. depresja stanie się wiodącą chorobą na świecie. Co ciekawe, każdorazowe wejście do lodowatej wody wywołuje silny, krótkotrwały stres dla organizmu. Natychmiast bowiem wzrasta poziom adrenaliny, noradrenaliny, kortyzolu oraz dopaminy. Rytm serca nagle (na chwilę) przyspiesza, oddech ulega spłyceniu, a dzieje się tak, ponieważ organizm wykrywa zagrożenie. 

Wspomniana sytuacja, pobudza nasze naczynia krwionośne, co prowadzi do lepszej dystrybucji krwi do organów niezbędnych do przeżycia (zauważ, że ręce oraz nogi nie są niezbędne do przeżycia, zatem krew pod wpływem zimna od nich odpływa). Krew z kolei, zaopatruje komórki w niezbędne składniki jak np. witaminy czy minerały. W konsekwencji lepiej odżywione komórki produkują więcej energii, co odczuwamy w postaci wigoru, kojarzonego z poprawą samopoczucia. 

Plusy morsowania

Dr Anna Lembke ze Stanford University, w swojej książce Dopamin Nation, podaje przykład uzależnionej pacjentki, która na skutek wzrostu dopaminy wywołanego regularnym morsowaniem, całkowicie odstawiła narkotyki. 

Przypominamy, że lodowe kąpiele mają potencjał do wzrostu dopaminy porównywalny z tym jaki towarzyszy spożyciu kokainy, czy odbyciu stosunku seksualnego z tą jednak różnicą, że po wyjściu z lodowatej wody jej poziom pozostaje podwyższony przez kilka godzin, po czym powoli wraca do poziomu wyjściowego. W przypadku zażycia narkotyków, dla odmiany poziom dopaminy wzrasta na znacznie krótszy okres, po czym obniża się poniżej poziomu wyjściowego, co nierzadko skutkuje spadkiem nastroju po tzw. haju.

Badania dowodzą również, że większość czynników stresujących (tzw. stresorów), wywołuje wzrost adrenaliny, noradrenaliny oraz kortyzolu, którym nie towarzyszy jednak wzrost poziomu dopaminy.Tym, co dzieje się z naszymi katecholaminami w warunkach przebywania w zimnej wodzie, już ćwierć wieku temu skrupulatnie przyglądali się Czescy naukowcy (6). Mianowicie postanowili oni zbadać trzy grupy ochotników. Grupy te miały za zadanie spędzić w wodzie godzinę czasu. Temperatura wody, w której przebywali przedstawiciele każdej z grup, miała odpowiednio  36 stopni,  20 stopni lub 14 stopni Celsjusza w. W tej ostatniej grupie zaobserwowano odpowiednio wzrosty: 

250% dla dopaminy, 530% dla noradrenaliny oraz o 350% przyśpieszony metabolizm. Badanie potwierdziło hipotezę, że zmiany fizjologiczne wywołane zanurzeniem w wodzie zależą od humoralnych mechanizmów kontroli, podczas gdy reakcje wywołane zimnem, wynikają głównie ze zwiększonej aktywności układu współczulnego.

Co ciekawe w żadnej z grup nie zauważono zwiększonej koncentracji kortyzolu we krwi, która to molekuła zwykle towarzyszy niekorzystnym stresorom życia codziennego. Taki negatywny stres, nazywany jest w środowisku naukowym distresem. Z kolei stres, który wpływa na nas korzystnie, nazwa się eustresem (7)Dr Huberman spekuluje, że morsowanie jest aktywnością wywołującą ten drugi rodzaj stresu, między innymi dlatego, że nie towarzyszy mu istotny wzrost kortyzolu.

Co ciekawe podwyższone poziomy dopaminy oraz noradrenaliny w grupie przebywającej w zimnej wodzie, utrzymywały się na wysokim poziomie, aż do kilku godzin po jej opuszczeniu. Wyniki korespondują z doświadczeniami wielu adeptów zimnych kąpieli (w tym doświadczeniami autora), którzy nie tylko deklarują lepsze samopoczucie, ale również większą bystrość umysłu wkrótce po wyjściu wody.

Na koniec ciekawostka dla wnikliwych. Czy wiesz, że jedna z definicji stresu głosi, że jest to podniesiony poziom adrenaliny (zwanej też epinefryną) oraz/lub noradrenaliny (zwanej też norepinefryną) w naszym organizmie? Jak widać stres stresowi nierówny, tym samym z pewnością nie każdy „stres” jest niekorzystny dla zdrowia człowieka. 

 

Sprawdź nasze profesjonalne zbiorniki do morsowania  oraz inne nasze artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *