Słuchanie jest jedną z tych umiejętności, o której większość z nas myśli, że ją posiada, jednocześnie posiada ją bardzo niewielu. Jeżeli uważasz się za dobrego słuchacza, zapraszam cię do 2 ćwiczeń, które sprawdzą twoje umiejętności.
Ćwiczenie 1.
Znajdź osobę, która na dany temat np. dopuszczalności kary śmierci ma zupełnie inne zdanie niż Ty. Zachęć tę osobę do przedstawienia jej punktu widzenia. Ważne!!!
W momencie, kiedy osoba będzie przedstawiała swoje argumenty możesz:
- kiwać głową na znak, że zrozumiałeś przekaz. Pokazanie, że komunikat jest czytelny, nie musi oznaczać, że się z kimś zgadzasz. Niewiele osób rozumie tę zasadę i dlatego tak rzadko takie zachowanie możemy zaobserwować,
zachęcać rozmówcę do rozwinięcia wątku np. ciekawy przykład, możesz mi coś więcej o tym powiedzieć?
- parafrazować, czyli swoimi słowami powtórzyć komunikat nadawcy, żeby się upewnić czy dobrze zrozumiałeś. Nigdy nie parafrazuj dla sztuki np. „rozumiem, że masz na imię Michał” to jest bez sensu.
Czego absolutnie nie możesz:
- podawać swoich kontrargumentów,
- mówić, że się nie zgadzasz.
Tego lepiej w ogóle nie robić nawet po zakończonym ćwiczeniu. Masz większą szansę na to, że sam zostaniesz wysłuchany, jeżeli zaczniesz od: „patrzę na ten temat w inny sposób”, czyli złota zasada: „There is many way how we can skin a cat(cel można osiągnąć wieloma sposobami”. Po wysłuchaniu rozmówcy zadajesz proste pytanie: jak myślisz, jakie jest moje zdanie w tym temacie? Jeżeli osoba nie będzie potrafiła powiedzieć lub dojdzie do wniosku, że macie podobne zdanie, gratulacje. Wykonałeś to ćwiczenie poprawnie. Może ci się wydawać, że to ćwiczenie jest proste. Nic bardziej mylnego, twoje EGO bardzo nie lubi takich ćwiczeń.
Ćwiczenie 2.
Następnym razem, kiedy znajdziesz się na imprezie/urodzinach/spotkaniu ze znajomymi włącz stoper i przez 30 minut nic nie mów. Twoim jedynym zadaniem jest uważna obserwacja i słuchanie tego, co mówią inni. Jeżeli poprawnie wykonasz to ćwiczenie, powinny wydarzyć się 2 rzeczy.
Zaobserwujesz, że większość słuchania odbywa się na tzw. 2 poziomie, czyli będzie to konkurowanie, kiedy jeden rozmówca powie o jakimś swoim osiągnięciu albo sukcesie, kolejni rozmówcy będą dodawać swoje historie, czyli konkurować ze sobą. Założyłem tu wariant optymistyczny, bo może pojawić się też poziom 1, czyli ignorowanie gdzie podczas rozmowy osoby sobie przerywają i zaczynają zupełnie inny wątek.
Po jakimś czasie osoby na imprezie będę zaniepokojone twoim stanem.„Dlaczego nic nie mówisz?” „Źle się czujesz?” „Wszystko u Ciebie ok?”. Brak konkurowania z twojej strony będzie niepokojący dla twojej rodziny/znajomych. To ćwiczenie powtarzane wielokrotnie przeniesie Cię na wyższy poziom, bo oceniając innych, sam zaczniesz być bardziej świadomy swoich zachowań, staniesz się swoim własnym coachem i tego ci życzę. Chcesz dowiedzieć się więcej o poziomach słuchania i jak przejść na wyższy, zapraszamy do naszego wyzwania: